» Reklama

ModiFace.pl - gabinety kosmetyczne, chirurgia plastyczna, odmładzanie

Wyszczuplanie

Odsysanie tkanki
tłuszczowej - liposukcja

Zdjęcia przed

i po zabiegu:

zabieg_09_1_1.jpg zabieg_09_1_2.jpg
zabieg_09_2_1.jpg zabieg_09_2_2.jpg

Liposukcja(lipoplastyka) jest zabiegiem modelującym sylwetkę poprzez usunięcie nadmiernie nagromadzonej tkanki tłuszczowej z niektórych okolic ciała jak podbródek, brzuch, biodra, pośladki, uda, ramiona, kolana.

Zabieg
Generalnie zabieg liposukcji polega na odessaniu tkanki tłuszczowej czyli tłuszczu i modelowaniu okolicy ciała, która została poddana zabiegowi. Zabieg można podzielić na 3 fazy. W pierwszej fazie okolice poddane zabiegowi nasączamy koktajlem składającym się z soli fizjologicznej, lignokainy i adrenaliny. Następnie poprzez niewielkie nacięcie na skórze wprowadzamy kaniulę, która połączona jest z ssakiem. W II fazie wykonujemy tunelizację w tkance tłuszczowej i w ostatniej fazie poprzez precyzyjne ruchy operator eliminuje nadmiar tłuszczu i modeluje okolicę ciała poddaną zabiegowi.

Przebieg po zabiegu
Po zabiegu zakładane jest specjalne ubranko uciskowe, które sprawia że tworzenie obrzęków jest zdecydowanie mniejsze oraz ułatwia ono w obkurczaniu się skóry. W pierwszej dobie po zabiegu następuje wyciekanie płynu w miejscu wprowadzenia sondy do odsysania. Miejsca odsysane są nieco bolesne, obrzęknięte z niewielkim zasinieniem. Podanie środków przeciw bólowych sprawia że wszystkie te dolegliwości ustępują. W pierwszych dobach po operacji nie widać efektu przeprowadzonego zabiegu. Obrzęk tkanek sprawia że okolica ciała poddana zabiegowi wydaje się jakby miała zwiększony obwód. Zmniejszenie obwodu operowanej okolicy zauważalne jest dopiero po około 3-4 tygodniach a ponieważ proces gojenia następuje stopniowo niejednokrotnie brak efektu leczenia sprawia niepokój u pacjentów właśnie w pierwszych dobach po operacji. Jak najwcześniejsze uruchomienie po zabiegu zmniejsza obrzęk odsysanej okolicy oraz zapobiega powikłaniom zatorowym. Blizny po zabiegu są bardzo małe i tak zlokalizowane że stają się niewidoczne. Po zabiegu przez miesiąc nie wolno wykonywać intensywnych ćwiczeń fizycznych. Zaleca się stosowanie diety wysokobiałkowej, witamin, preparatów żelazowych oraz umiarkowanego ruchu jak spacery. Czas pobytu w klinice -1 dzień

Znieczulenie
Decyzja co do wyboru znieczulenia zależy od anestezjologa. Najczęściej tego typu zabiegi w zależności od rozległości i umiejscowienia przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, zewnątrzoponowym lub ogólnym.

Możliwość powikłań
Jak podczas każdego zabiegu chirurgicznego może dojść do powikłań jak infekcja czy trudności w gojeniu. Szczególnie niebezpieczne są powikłania zatorowe ale zarówno postępowanie profilaktyczne jak bezwzględne przestrzeganie zaleceń lekarza może zdecydowanie zapobiec tym powikłaniom.

Warunki
Warunkiem do przeprowadzenia zabiegu liposukcji jest dobry ogólny stan zdrowia i prawidłowe wyniki badań laboratoryjnych. Przeciwwskazaniem są choroby serca, cukrzyca, zaburzenia krzepnięcia, skazy naczyniowe, żylaki oraz zmiany zapalne na skórze. U kobiet zabieg przeprowadza się po skończonej miesiączce.

Cel
Osiągniecie zadawalającej sylwetki ciała związana jest głównie z zabiegiem liposukcji ale na efekt końcowy należy pamiętać wpływ ma również zdrowa dieta i zestaw ćwiczeń fizycznych.

 

Plastyka powłok brzucha

Zdjęcie przed zabiegiem

4 tygodnie po operacji

6 miesięcy po operacji

zabieg_08_1_1.jpg zabieg_08_1_2.jpg zabieg_08_1_3.jpg

Plastyka powłok brzucha czyli abdominoplastyka jest operacją polegającą na usunięciu fałdu skórno-tłuszczowego w środkowej i dolnej części brzucha oraz plastyce mięśni ściany brzucha. Efekt zabiegu to poprawa sylwetki ciała jak i wyglądu brzucha a także znaczna poprawa samopoczucia . Z leczenia chirurgicznego w znacznej mierze korzystają kobiety, których powłoki brzuszne po przebytych ciążach uległy znacznemu rozciągnięciu. Z wiekiem następuje znaczny spadek elastyczności powłok brzusznych a także nagromadzenie się miejscowe tkanki tłuszczowej co jest wskazaniem do wykonania zabiegu redukcji tłuszczu i abdominoplastyki. Kobiety ,które w przyszłości planują zajście w ciążę lub osoby bardzo otyłe niestety nie mogą mieć wykonanej plastyki brzucha.

Przygotowanie do operacji
Przed operacją przez 7-10 dni nie wolno palić papierosów nie wolno zażywać Aspiryny ani jej pochodnych a także stosować drastycznej diety. Nie zastosowanie się do tych zaleceń powoduje wydłużenie się procesu gojenia powłok brzusznych po zabiegu operacyjnym.

Znieczulenie
Decyzja co do wyboru znieczulenia należy do anestezjologa. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu zewnątrzoponowym lub w znieczuleniu ogólnym dotchawiczym.

Przebieg zabiegu

przed:

po zabiegu:

Przebieg operacji zaczyna się od długiego cięcia skórnego w kształcie kotwicy przebiegającego między kolcami biodrowymi i nad pępkiem. Płat skóry wraz z tkanką tłuszczową odwarstwia się na całej powierzchni aż do dolnych żeber. Pozwala to na odsłonięcie powierzchni mięśni brzucha które są zszywane dając póżniej efekt wyszczuplenia sylwetki zaś nadmiar tkanki tłuszczowej wycina się .Cały płat skórno-tłuszczowy jest następnie ściągany ku dołowi co pozwala operatorowi na wycięcie nadmiaru skóry z określeniem prawidłowego napięcia powłok. Powyżej blizny wycina się otwór w który wszywany jest nowy pępek .Blizna powinna znajdować się powyżej wzgórka łonowego i z czasem ulegając zmianom zanikowym jest mało widoczna. Czasami przy niewielkim obniżeniu fałdu skórnego wystarczy jedynie wykonać korekcję w dolnej części brzucha poniżej pępka tzw. mini-abdominoplastykę. Kiedy mamy do czynienia z grubą warstwą tkanki podskórnej można połączyć zabieg korekcji powłok brzusznych z zabiegiem liposukcji.
Czas trwania operacji zależy od stopnia rozciągłości powłok brzusznych i wynosi średnio 3-4 godziny.

Przebieg pooperacyjny
Na ranę zakłada się opatrunek a na brzuch specjalne elastyczne ubranko. Z uwagi na rozległość rany pooperacyjnej konsekwencją zabiegu jest bolesność , obrzęk, osłabienie, zaburzenie czucia ,które stopniowo wraca w ciągu kilku miesięcy po zabiegu. W pierwszej dobie po zabiegu pacjent musi dużo czasu spędzić w łóżku. Powrót do pełnej aktywności życiowej następuje po około 14 dniach ale może ten okres wydłużyć się do kilku tygodni. Wszystko zależy od aktywności fizycznej operowanej osoby. Nie wolno jednak wykonywać forsownych ćwiczeń fizycznych.

Możliwość powikłań
Jak każdy zabieg operacyjny niesie ze sobą ryzyko powikłań takich jak krwiak ,zakażenie, martwica skóry. Powikłania te mogą spowodować przedłużone gojenie i w rezultacie nieestetyczne przerostowe blizny. Należy również mieć na uwadze powikłania zatorowo- zakrzepowe. Jednak profilaktyczne podanie pacjentowi leków zmniejszających krzepliwość krwi zmniejsza do minimum ryzyko tych powikłań. Jak najszybsze po zabiegu uruchomienie pacjenta również zapobiega tym powikłaniom. Powikłaniom można zapobiec stosując odpowiednie leki i zabiegi a przede wszystkim ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarskich.

Warunki do przeprowadzenia zabiegu
Ogólny dobry stan zdrowia i prawidłowe wyniki badań laboratoryjnych. Pacjent przed zabiegiem powinien być na czczo. U kobiet ważne jest żeby zabieg odbywał się po skończonej miesiączce.
Przeciwwskazaniem do zabiegu są skazy naczyniowe i zaburzenia krzepnięcia, stany zapalne żył kończyn dolnych, cukrzyca, nadczynność tarczycy, zmiany zapalne na skórze ,nadmierna otyłość. U kobiet zabieg przeprowadza się po skończonej miesiączce.

Cel
Pacjent po zabiegu uzyskuje satysfakcjonującą go sylwetkę ciała szczególnie gdy wcześniej posiadał znacznie osłabione napięcie mięśni oraz nadmiernie rozciągniętą skórę brzucha. Pacjent musi sobie jednak zdawać sprawę że w osiągnięciu dalszego modelowania sylwetki potrzebne jest stosowanie diety i odpowiedni program ćwiczeń fizycznych.