Geotermia Grudziądz


Historia Grudziądzkich Solanek

Zimą roku 1972 w miejscowości Marusza, niedaleko Grudziądza, dokonując odwiertu w poszukiwaniu ropy naftowej i gazu, dowiercono się do dolnojurajskiego złoża wód termalnych. Na głębokości 1630 m natrafiono na pokłady ciepłej wody o temp. 44° C, która trysnęła na wysokość ponad 13 m.

Było to wspaniałe i jednocześnie zaskakujące odkrycie. Analiza chemiczna wypływającej wody, dokonana w 1972 roku, zakwalifikowała ją do wód solankowych, o wyjątkowym składzie chemicznym. Dopiero w 2001 roku, pod wpływem rosnącego zainteresowania zasobami geotermalnymi, z inicjatywy Spółki Geotermia Marusza i na podstawie istniejącej dokumentacji PAN, opracowano dokumenty hydrogeologiczne zasobów wód hipertremalnych.

Ponowne badania składu solanki potwierdziły jej wyjątkowe właściwości lecznicze, co spowodowało umieszczenie jej na liście złóż kopalin leczniczych.

Złoża odkrytej solanki są praktycznie niewyczerpalne. Przy wydobyciu 20 tysięcy litrów na godzinę, tj. prawie pół miliona litrów na dobę, solanki wystarczy na 1000 lat.
Warstwa 1630 m ziemi, chroni ją skutecznie przed zanieczyszczeniami cywilizacyjnymi, gwarantując jej nieskazitelną czystość oraz niezmieniony skład chemiczny, który ukształtowała natura. Z całą pewnością żadne akweny mórz i oceanów, w których dziś kąpie się człowiek, z czystością tej wody konkurować już nie mogą.

Od momentu zakończenia procedur dokumentacyjnych, Geotermia przystąpiła do budowy obiektów balneologicznych, umożliwiających wykorzystanie solanki do celów leczniczych. Tempo prac było imponujące.
Pierwszy obiekt, wyposażony w nowoczesne wanny, inhalatory, krioterapie, sale gimnastyczną, saunę infrared oraz 2 gabinety masażu powstał w marcu 2006 roku.
W maju 2006 oddano do użytku piramidę z tężnią solankową, umożliwiającą nie tylko zbiorową inhalację w obiekcie zamkniętym, ale rownież wypoczynek po zabiegach w absolutnej ciszy. Fakt parowania tężni wewnątrz piramidy, znacznie zwieksza jej efektywne odzdziaływanie na organizm.

W czerwcu 2006 udostępniono Grotę Solankową - pierwsza możliwość grupowych kąpieli oraz gimnastyki w solance.

W niecały rok później, w maju 2007 nastąpiło otwarcie kolejnych 4 basenów z solanką o różnym stężeniu oraz całą gamą usług towarzyszących, służących poprawie i utrzymaniu zdrowia : 2 gabinety masażu, sale gimnastyczną, sala fitness, salon kosmetyczny, 2 sauny, pokój opieki nad dziećmi, bary witaminowe.
Koncepcja budowy tego obiektu, zapewnia ogromną elastyczność usług związanych z utrzymaniem zdrowia.

Po trzydziestu latach wykorzystanie solanek do celów leczniczych oraz w odnowie biologicznej, stało sie faktem.
Przy obecnym tempie zanieczyszczania mórz i oceanów, solanka z glębi ziemii może stać się jedyną alternatywą zdrowej kąpieli w słonej wodzie. Nostalgicznym wspomnieniem morskich wakacji.

Piramida z tężnią

Godzina w Piramidzie, to jak dzień nad morzem...

Nie ma w tym zdaniu przesady. Zawartość jodków w grudziądzkiej solance (3,5 mg w dm3) ma decydujące, zdrowotne znaczenie w inhalacji górnych dróg oddechowych, w leczeniu niedoczynności tarczycy oraz przyspieszonej przemianie materii.

Przewaga inhalacji w obiektach zamkniętych, nad tężniami wolnostojącymi, polega na równomiernym stężeniu wdychanego jodu, uspokajających bromków oraz innych leczniczych składników solanki. Dokładna regulacja temperatury i wilgotności nasączonego solanką powietrza, stwarza szczególny komfort i efektywność inhalacji, która działając na cały system oddechowy, oczyszcza płuca (szczególnie ważne dla palących!), regeneruje system nerwowy, wygładza i nawilża skórę cennymi składnikami solanki.

Piramida to także czas ciszy i relaksu.

Godziny otwarcia: od poniedziałku do soboty od 700 - 2000

niedziela od 10:00 do 20:00

Oferta:
Pobyt w Piramidzie bez ograniczeń czasu.
Jednorazowe wejście :

6zł (normalny)

5zł (ulgowy)

Karnet 10 wejść : 60 zł
dzieci do lat 3 nieodpłatnie

 

Możliwość rezerwacji Piramidy dla grup zorganizowanych, tel. 056/ 46 17 009

BASENY SOLANKOWE

Cztery baseny wypełnione solanką o różnym stężeniu soli, umożliwiają korzystanie z kąpieli zarówno dzieciom jak i dorosłym.

BRODZIK DLA DZIECI - stężenie 2%, temperatura 32°C, maksymalna głębokość 0,40 m, powierzchnia 20m2. Wyposażony w małą zjeżdżalnię oraz nietonące zabawki.

BASEN GŁÓWNY - stężenie 3%, temperatura 32°C, maksymalna głębokość 1,1m, powierzchnia 85 m. W ścianach basenu znajdują się liczne podwodne dysze powietrzne (wodny masaż) oraz napowietrzny wodotrysk.

BASEN Z PRZECIWPRĄDEM - stężenie 3%,temperatura 32°C,głębokość 1,2 m. powierzchnia 10m2. Pływanie w miejscu umożliwia niezwykle silny przeciwprąd wytwarzany przez turbinę o wysokiej mocy. Regulacja siły przeciwprądu, pozwala na hydromasaż o różnym natężeniu oddziaływania na ciało.

BASEN ZEWNĘTRZNY - stężenie 7,9% temperatura 30°C, głębokość 1,2m, powierzchnia 30m2
Umieszczone w dnie basenu dysze powietrzne potęgują relaks. Dodatkową atrakcją jest rozsuwany dach podczas słonecznej pogody.

Przestronne przebieralnie wyposażone w bezpieczne szafki ubraniowe,
natryski, suszarki do włosów, płyny do kąpieli, poszerzony natrysk dla matki z dzieckiem oraz stół do zmiany pieluszek zapewniają komfort wypoczynku w klubie.

Oferta:

 

Bilet rodzinny 40 zł (2 dorosłych i jedno dziecko)
10 zł (każde następne dziecko)
Bilet godzinny 10,00 zł.
Jednorazowe wejście : 18,00 zł.
Bilet ulgowy (renciści, studenci, uczniowie): 15,00 zł.
Karnet 10 wejść : 162,00 zł.

Wejście grupowe (min.20 osób) między godz.8-15 (oprócz sobót i niedziel):

10,00 zł./ osoby
Karnet miesięczny - imienny : 150,00 zł.
Wejście dla członków Fit -Line 8,00 zł.

 

W cenie biletu gwarantujemy:solankę we wszystkich basenach, 2 sauny, 2 baseny, 1 basen z przeciwprądem, 1 brodzik dla dzieci, miejsca do odpoczynku, opiekę ratownika.

W całej części basenowej obowiązuje czyste obuwie kąpielowe (nieużywane na ulicy).

W saunach wymagany duży, suchy ręcznik.

Uwaga: Cena biletu obejmuje czas dwóch godzin, każda kolejna minuta to 0.15 zł.

Godziny otwarcia: cały tydzień od 10:00 -21:00

Informacja: 056/ 46 44 583

KĄPIELE SOLANKOWE

GROTA SOLANKOWA - stężenie solanki w Grocie wynosi 3%
Grota Solankowa wyposażona w system podwodnego masażu gwarantuje pełny relaks. Kameralna atmosfera Groty zapewnia wszystkim korzystającym dozę ciszy i intymności. Jest doskonałym uzupełnieniem kąpieli wannowych.

Godziny otwarcia:

poniedziałek -sobota od 8:00 do 20:00

niedziela od 10:00 do 20:00

Oferta:

jednorazowe wejście na czas 40 minut 8 zł.

karnet 10 wejść

80 zł


Możliwość wynajęcia Groty dla grup zorganizowanych. Tel: 056/ 46 17 009

 

KĄPIELE WANNOWE - w naturalnej solance o stężeniu 4%.
Poprzez pobudzenie receptorów skóry, solanka wpływa bardzo korzystnie na autonomiczny układ nerwowy, zwiększa ukrwienie skóry, normalizuje ciśnienie i krążenie krwi. Wszystkie kąpiele regenerują skórę, przyspieszają przemianę materii oraz usuwanie toksyn z organizmu.
Przed kąpielami zalecana jest porada lekarska.

 

 

Geotermia zapewnia poradę lekarską :

Od poniedziałku do czwartku : 9.00 -12.00 dr. J. Grochowalski

Poniedziałek: 12.30 - 13.30 dr. E. Strugała

Sroda: 15.00-16.00 dr. Kasprzak

Piątek: 16.00 -19.00 dr. Glamowska

 

 

Formy zabiegów:

Kąpiel perełkowa w solance i strumieniu pęcherzyków powietrza: 15 min. 18 zł.
Kąpiel solankowa rąk lub nóg : 15 min. 7 zł
Kąpiel z hydromasażem - 170 dysz w ścianach wanny : 15 min. 23 zł.
Masaż wirowy kończyn dolnych i górnych w solance : 15 min. 8 zł.

Przy zakupie karnetu na 10 wejść, 11-ste wejście gratis (dotyczy wszystkich zabiegów oraz groty solankowej)

Do zabiegów kąpieli należy zabrać: strój kąpielowy, ręcznik, płaszcz i klapki kąpielowe.

GODZINY OTWARCIA : poniedziałek - sobota 8:00 do 20:00

MASAŻ - SAUNA - SOLARIUM

MASAŻ - jest jedną z najstarszych dziedzin wiedzy lekarskiej. Wywodzi się z Indii i Chin. Najstarsze zapiski dotyczące masażu w celach leczniczych zawarli Hindusi 1800 lat temu, w swojej księdze mądrości Weda.
Pierwszym lekarzem, który zastosował masaż jako oficjalną metodę leczenia był Francuz, Ambroży Pare - chirurg, który zauważył, że głaskanie i delikatne uciskanie miejsc po operacji, przynosiło pacjentom nie tylko ulgę w bólu, ale znacząco przyspieszało proces gojenia.
Z biegiem czasu, lekarze opracowali dokładne metody stosowania masażu w poszczególnych chorobach i profilaktyce.
Gwałtowny rozwój farmacji na początku XIX wieku, na kilkadziesiąt lat przytłumił lecznicze znaczenie masażu. Czas jednak pokazał, iż masaż jest nieodłączną częścią medycyny. W obecnej dobie przeżywa swój największy rozkwit.

MASAŻ KLASYCZNY - leczniczy, relaksujący, pobudzający. Ma na celu poprawę stanu psychofizycznego. Stosowany w leczeniu wielu chorób z dziedziny: ortopedii, neurologii, pediatrii, ginekologii oraz chorób internistycznych.
Działa przeciwbólowo, regeneruje mięsnie oraz reguluje ich napięcie, redukuje tkankę tłuszczową, zwiększa przemianę materii, uaktywnia przepływ krwi i limfy.

DRENAŻ LIMFATYCZNY - usprawnia krążenie limfy, zapobiega powstawaniu chorób z powodu jej zastoju, likwiduje obrzęki, skraca czas resorpcji krwiaków i siniaków. Działa oczyszczająco na cały organizm. Stosowany po przebytych chorobach zakaźnych, nowotworowych. Jest elementem wspomagającym odchudzanie.

Oferta :

  Czas wykonywania zabiegu Cena pojedynczego zabiegu Karnet na 10 zabiegów
Masaż klasyczny 60 min 70 zł 700 zł
30 min 40 zł 400 zł
Drenaż limfatyczny 70 min 75 zł 750 zł
40 min 40 zł 400 zł

 

SAUNA - po fińsku oznacza dosłownie, pomieszczenie do pocenia się.
Zbudowana z drewna, z umieszczonym piecem podgrzewającym temperaturę powietrza od 80 -130°, ma służyć regeneracji organizmu, poprawie ogólnego samopoczucia oraz oczyszczeniu skóry.
Przebywanie w saunie znacząco hartuje organizm. Sztuczne podwyższenie temperatury ciała do 39°C podczas fazy pocenia, powoduje ten sam skutek w organizmie jak gorączka w czasie choroby - niszczy bakterie chorobotwórcze zapobiegając zaczynającym się chorobom.
Polewanie zimnej wody na rozgrzane ciało powoduje rozluźnienie mięśni i oprócz obniżenia ciśnienia, pobudzenia pracy układu krążenia, systemu immunologicznego i oddechowego oraz wzmożonej przemiany materii, wpływa bardzo pozytywnie na ogólne, dobre samopoczucie. Orzeźwia i wzmacnia.
Sauna to także metoda doskonałej pielęgnacji skóry. "Saunowanie" spowalnia procesy starzenia. Nagrzewanie i schładzanie organizmu jest metodą trenowania naczyń krwionośnych.

PRZECIWWSKAZANIA DO KORZYSTANIA Z SAUNY :

  • wszelkiego rodzaju zapalenia,
  • trwająca choroba infekcyjna,
  • choroby serca i układu krążenia,
  • choroby żył.

Starsze osoby, które nigdy nie korzystały z sauny, powinny zasięgnąć porady lekarskiej.

Geotermia oferuje sauny fińskie suche (ich cena zawarta jest w bilecie wstępu do basenów solankowych, bez ograniczeń czasu)

W saunach obowiązuje duży, suchy ręcznik.

 

SOLARIUM - zastępstwo słońca.
Słońce sprawia, że czujemy się dobrze, ogarnia nas radość. Pod wpływem słońca aktywują się korzystne dla zdrowia reakcje hormonalne przyspieszające przemianę materii, przetwarzanie witaminy D. Słońce odpręża i wygładza ciało.
Jego brak zimą oznacza symptomy przeciwne do wyżej opisanych. W celu doświetlenia organizmu, zaleca się raz w tygodniu korzystanie z solarium.
Urządzenia obecnej generacji zaliczane są do bezpiecznych, pod warunkiem rozsądnego dozowania czasu i natężenia promieniowania.
Solaria są częścią składową procesu odnowy biologicznej, w połączeniu z innymi zabiegami np. masaż, kąpiele solankowe, sauna, przyspieszają znacząco regenerację fizyczno - psychiczną.

Oferta :

Solarium dla wrażliwej skóry 1 minuta : 0.70 zł

Solarium czynne w godzinach otwarcia klubu.

 

KONCEPCJA ROZWOJU

 

Zachęcamy Państwa do zapoznania się z koncepcją rozwoju naszego ośrodka. Poniżej przedstawiamy rysunki przedstawiające plany zagospodarowania terenu przy ośrodku oraz rozbudowy basenów i budowy placu dla samochodów typu Kamper.
 

Koncepcja - rysunki